02 205 703 40
Menu

Ako spoznať správne padnúcu podprsenku?


Dátum:5.1.2018

Nosíte správnu veľkosť podprsenky? Väčšina z Vás pravdepodobne povie áno, ale výskumy ukazujú, že približne 80% žien nenosí takú veľkosť, akú by mali! Ale ako vlastne spoznať, ktorá veľkosť je tá správna? Astratex pre Vás v spolupráci so značkou Krisline pripravil sprievodcu správnou veľkosťou.

Výber veľkosti podprsenky začína pri meraní. K tomu používajte zásadne krajčírsky meter. Ten by mal byť pri meraní natiahnutý, ale nemal by škrtiť. Vždy tiež dávajte pozor, aby bol vo vodorovnej polohe.

Pre určenie veľkosti potrebujeme poznať obvod hrudníka cez prsia a pod prsiami.

Obvod cez prsia sa meria v najširšej časti hrudníka, u žien to spravidla býva cez bradavky. Ďalšiu mieru, teda obvod pod prsiami, je potrebné merať skutočne tesne pod prsiami.

Akonáhle máme takto namerané miery, ľahko zistíme správnu veľkosť podprsenky. Stačí len nájsť v tabuľke veľkostí zodpovedajúcu veľkosť od daného výrobcu.

Ako ale u podprsenky, ktorú už napríklad máme doma, spoznáme, že sedí skutočne tak, ako má? Spísali sme pre Vás niekoľko tipov, ako ľahko spoznáte správne padnúcu podprsenku.

Obvod

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, správne zvolený obvod podprsenky hrá veľmi dôležitú úlohu. Práve obvod by totiž mal niesť väčšinu váhy pŕs, nie ramienka, ako si často ľudia myslia.

Ak je obvod veľký, nemôže túto svoju funkciu plniť správne a váha pŕs spočíva práve na ramienkach - to potom môže spôsobovať bolesti v ramenách, otlaky od ramienok a v neposlednom rade ani prsia v takejto podprsenke nemajú taký tvar, aký by mať mali.

Správne zvolený obvod by mal k telu tesne priliehať. Zadná časť by nemala ísť od tela odtiahnuť na vzdialenosť väčšiu než na tri prsty prstov. Zadný diel by mal byť v pravom uhle k pažiam, zapínanie by tak malo byť v rovnakej výške ako predná časť podprsenky. V žiadnom prípade sa zadná časť nesmie posúvať hore! To je jasným signálom, že obvod je príliš veľký.

V prednej časti podprsenky by sa pod kostice nemal vojsť viac ako jeden prst. Ak zdvihnete ruky hore, zostane správne zvolená podprsenka stále na rovnakom mieste. V prednej časti sa nesmie vyhrňovať cez prsia!

Ak si skúšate novú podprsenku, je potrebné správny obvod vyberať pri zapnutí na prvý háčik (najvoľnejší variant). Je totiž nutné počítať s tým, že obvod časom mierne povolí a vytiahne sa. Ak by ste si kúpili podprsenku, ktorá Vám sedí pri zapnutí na posledný háčik, nebudete mať po vytiahnutí materiálu už kam zapínať a obvod bude príliš veľký.

Pri výbere podprsenky platí ešte jedno dôležité pravidlo, na ktoré je potrebné si dať pozor! Je potrebné myslieť na to, že veľkosti košíčkov sa zmenšujú (alebo zväčšujú) úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je tak u obvodu 70 menší ako u obvodu 80 a podprsenka 65D tak má približne rovnako veľký košíček ako 70C a 75B atď.

Ak si teda skúšate napr podprsenku veľkosti 75B a košíček je Vám akurát, ale potrebovali by ste menší obvod, je potrebné zároveň s menšou veľkosťou obvodu zväčšiť číslo košíčku. Správne by ste tak mali siahnuť po veľkosti 70C.

Ramienka

Aj podľa ramienok môžeme nesprávnu podprsenku ľahko odhaliť. Ako sme už povedali, väčšina váhy pŕs by mala spočívať na obvode podprsenky, nie v ramienkach. Ramienka sa teda nikdy nesmú zarezávať! Zároveň by však samozrejme nemali ani padať. Našťastie je u drvivej väčšiny podprseniek dĺžka ramienok regulovateľná, stačí tak len skrátiť, alebo predĺžiť ich dĺžku podľa potreby.

Signálom, že s podprsenkou nie je všetko v poriadku, môžu byť tiež bolesti ramien. Tie sú totiž často spôsobené opäť nevhodne zvoleným (veľkým) obvodom podprsenky. Váha opäť spočíva na ramienkach, čo môže vo finále spôsobiť aj nemalé bolesti v ramenách (najmä ak má žena väčšie poprsie).

Košíčky

Samozrejme aj na košíčkoch sa dá ľahko spoznať, či podprsenka sedí tak, ako má. Čo si u košíčkov všímať? Jedným zo signálov môže byť tzv. pretekajúci prsník, kedy príliš malý košíček celý prsník nepojme, ten potom preteká a vytvára nevzhľadné hrče. Prsník je tak rozdelený do dvoch menších častí. Toto by sa pri vhodnej veľkosti podprsenky stávať nemalo.

Avšak objaviť sa môže aj opačný problém. Ak je košíček príliš veľký, jeho okraje od pŕs odstávajú, pri pohybe podprsenka odstáva a rôzne sa zhŕňa. Pri správne zvolenej veľkosti by mal košíček kopírovať líniu prsníka a prirodzene nadväzovať - nesmie sa teda nikde zarezávať, ale ani odstávať.

Nielen veľkosť, ale aj tvar košíčkov hrá rolu. Aj u správne zvolenej veľkosť sa môže stať, že košíček správne nesedí. Potom je potrebné poobzerať sa po inom strihu košíčku. Ponuka je široká a časom si určite nájdete ten správny strih, ktorý Vám bude sedieť.

Kostice

Kostice majú za úlohu podopierať prsník. Aby túto funkciu plnili správne, musia kostice prsník obopínať, nie sa do neho zarezávať. Koniec kostice by sa mal nachádzať pod pazuchami.

Je tiež potrebné dať pozor na to, aby kostice v prednej časti podprsenky, kde sa košíčky spájajú, tesne priliehali k telu. Táto časť podprsenky by nemala odstávať, ale nemala by ani príliš tlačiť.