02 205 703 40
Menu

Starostlivosť o spodnú bielizeň a plavky


Dátum:5.1.2018

Pri starostlivosti o spodnú bielizeň a plavky je predovšetkým potrebné riadiť sa pokynmi na štítku bielizne: Na nasledujúcom obrázku nájdete vysvetlenie jednotlivých symbolov, ktoré sa na štítkoch môžu objaviť:

Ako sa starať o podprsenky

Nová krásna bielizeň je doma! Ako sa o ňu ale starať, aby takáto pekná vydržalo čo najdlhšie? Astratex.sk pre Vás pripravil niekoľko tipov, ktoré Vám s tým pomôžu.

Podprsenky sa vyrábajú z najjemnejších materiálov, vďaka ktorým je bielizeň elastická a príjemná na nosenie. Starostlivosť o tieto materiály je však už sama o sebe náročnejšia. Výplne podprseniek a vystužené košíčky, ktoré majú ženským prsiam dodať ten "správny tvar", tiež vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pretože nesprávne zaobchádzanie ich môže pokrčiť.

Podprsenky perte radšej v ruke, alebo prečo ich neprať v práčke?

To, že výrobcovia často odporúčajú jemné ručné pranie, má svoje dôvody. Jedným z nich sú kostice v košíčkoch, resp. materiál, z ktorého sú vyrobené. Ten totiž nemusí pranie v práčke zniesť. Kostice tiež môžu počas prania z košíčkov vykĺznuť, a poškodiť tak bubon práčky. Navyše ani penovým výstužiam košíčkov práčka neprospieva - nesvedčí im tlak a teplá voda. V neposlednom rade je tiež potrebné dodať, že háčiky a očká na zapínanie môžu poškodiť čipku.

Pokiaľ aj cez tieto nevýhody dávate prednosť praniu v práčke, minimalizujte riziko poškodenia podprseniek použitím pracieho vrecka. Ten zabráni predovšetkým poškodeniu čipiek a zapínania podprsenky. Je tiež dôležité nastaviť program jemného prania - bez žmýkania a s čo najnižšou teplotu.

Zároveň nepoužívajte sušičku. Akékoľvek teplo zo sušičky totiž poškodzuje výplň podprsenky s výstužou a ničí sa elasticita materiálu. Vplyvom tepla sa povrch košíčka začne zmršťovať a vytvoria sa vrásky. Pri častom sušení môže dôjsť k tomu, že sa výstuž podprsenky zrazí natoľko, že bude menšia než samotný košíček.

Ako na ručné pranie? Podprsenky je potrebné prať v studenej alebo vlažnej vode za použitia šetrného pracieho prostriedku. Potom ju nežmýkajte! Väčšina podprseniek je vyrobená z jemnej tkaniny, ktorá uschne sama veľmi rýchlo.

Ako ukladať podprsenky s výstužou a podprsenky push-up? To nie je žiadna veľká starosť. Môžete ich v polovici preložiť a vložiť jeden košíček do druhého alebo ich naskladať na seba v šuplíku či krabici. Niektoré ženy vešajú podprsenky na špeciálne ramienka.

Ako u bielizne, tak aj u plaviek je potrebné dodržiavať aj pokyny uvedené na štítku bielizne (vysvetlenie jednotlivých symbolov nájdete vyššie).

Pri správnom zaobchádzaní sa z podprsenky budete môcť radovať niekoľko rokov!

Ako sa správne starať o plavky?

Po starostlivosť o podprsenky sa pozrieme aj na to, ako sa správne starať o plavky, pretože čím lepšie sa budete o plavky starať, tým dlhšie udržíte ich skvelé vlastnosti.

Prvá starostlivosť o plavky začína ešte pred tým, než sa s nimi prvýkrát predvediete pri vode. Pred prvým použitím je dobré plavky namočiť do vlažnej vody (30°C) s neutrálnym mydlom a potom nechať voľne uschnúť (nežmýkať!). Použiť môžete aj jemný prací prášok alebo jadrové mydlo.

Taktiež po každom nosení plavky vyperte vo vlažnej vode. Nesušte ich ale na priamom slnku, radšej ich zaveste do tieňa. Plavky tiež nenechávajte vlhké v zrolovanom stave alebo v igelitovom sáčku - môže totiž dôjsť k zapareniu a ich zničeniu.

Dávajte si pozor aj na mechanické poškodenie a odieranie - šperky, kamene, sedenie na hrubom povrchu, na piesočnatej pláži alebo hrubom povrchu toboganu - to všetko môže vaše plavky poškodiť.

Morská soľ alebo chlór plavkám tiež dvakrát neprospievajú - môžu totiž pozmeniť ich farbu. Vplyvom chlóru navyše elastan stráca svoju pružnosť. Dobre teda vyberajte miesto na kúpanie a pokiaľ možno sa vyhýbajte prechlórovaným bazénom.

Ďalším nepriateľom plaviek je telesný pot a krém na opaľovanie. Miesto krému tak používajte radšej opaľovacie mlieko a plavky si obliekajte až keď sa mlieko vstrebe do vašej pokožky.

Bohužiaľ, tým zoznam nástrah na Vaše plavky nekončí. Termálne kúpele, kde je často teplota vody vyššia ako povolených 30°C, a bahenné kúpele majú tiež negatívne účinky na farbu a štruktúru materiálu.

Predtým, ako plavky po sezóne upracete do skrine, venujte im ešte trochu starostlivosti. Vyperte ich v práčke - pri praní ich vložte do špeciálneho vrecka a použite program na jemnú bielizeň. Vynechajte odstreďovanie a v žiadnom prípade nesušte plavky na radiátore alebo v sušičkách na bielizeň.

Ako sa starať o sťahovaciu bielizeň?

Sťahovacia bielizeň je fenoménom poslednej doby a stáva sa čím ďalej populárnejšia. Aby si však táto bielizeň zachovala svoje unikátne vlastnosti, je potrebné jej venovať správnu starostlivosť.

Sťahovacia bielizeň sa vyznačuje výnimočnou elasticitou a pevnosťou materiálu. Pre čo najdlhšie uchovanie týchto vlastností je lepšie prať sťahovaciu bielizeň v ruke, a to v studenej či vlažnej vode. Pri praní je dobré sa vyhnúť klasickým pracím práškom. Ich bieliace prísady totiž môžu vlákna bielizne spáliť a tie potom strácajú svoju pružnosť. Najlepšie je použiť špeciálny prací prostriedok na jemnú bielizeň, vystačíte si ale i s obyčajným sprchovým gélom.

Pri praní formovacej bielizne tiež zásadne nikdy nepoužívajte aviváž, pretože tá by mohla poškodiť jemné elastické vlákna a bielizeň by rýchlo stratila svoje jedinečné vlastnosti.
Sťahovacia bielizeň sa nesmie sušiť v sušičke. Aj teplo totiž ničí unikátny materiál, ktorý potom stráca svoju pružnosť.

Ďalej je tiež potrebné vziať do úvahy, že sťahovacia bielizeň sa nežehlí. Aj pri žehlení by totiž materiál prišiel o svoje vlastnosti. Našťastie, sťahovacia bielizeň sa práve vďaka svojej pružnosti ani žehliť nemusí, pretože sa prirodzene na tele natiahne.

Ako sa správne starať o športovú bielizeň?

Športová bielizeň má špeciálne vlastnosti, ktoré nám šport uľahčujú a spríjemňujú. Tieto vlastnosti samozrejme chceme čo najdlhšie uchovať a čo najviac predĺžiť životnosť bielizne - aby sa nám to podarilo, je potrebné sa o športovú bielizeň správne starať.

Spôsob starostlivosti záleží na konkrétnom druhu a materiáloch športovej bielizne. Vždy sa preto riaďte štítkami, ktoré Vám dajú jasné inštrukcie, ako s konkrétnym výrobkom zaobchádzať. Napriek tomu však existuje pár všeobecných rád, ktorými je dobré sa pri starostlivosti o športovú bielizeň riadiť. Aj keď má väčšina športovej bielizne funkciu odvádzať pot od tela a rýchlo vysychať, je potrebné z bielizne vyprať drobné čiastočky soli z potu a iné nečistoty, ktoré na bielizni zostávajú.

Väčšinu športovej bielizne je možné prať v práčke, perte však len na teplote do 40°C za použitia prostriedku na jemnú bielizeň, popr. ho môžete nahradiť sprchovacím gélom. Pri praní nepoužívajte aviváž, ktorá mi mohla poškodiť vlákna a bielizeň by potom prišlo o svoje funkčné vlastnosti. Väčšina moderných práčok (napríklad Hisense) ponúka programy pre rôzne druhy bielizne.

Športovú bielizeň perte vždy naruby, môžete tiež použiť pracie vrecko pre jemnú bielizeň. Bubon práčky a ostatná praná bielizeň by mohli jemný povrch športového oblečenia poškodiť.

Na športovú bielizeň nepoužívajte sušičku ani iný zdroj tepla, opäť by ste tým mohli prísť o jedinečné vlastnosti. Navyše športová bielizeň veľmi rýchlo schne, a tak sušičku ani nebudete potrebovať.

Čo sa žehlenia týka, záleží čisto na druhu bielizne - niektoré sa žehliť môže, iné naopak nie. V tomto prípade sa vždy riaďte pokynmi na štítku bielizne.

Veríme, že vďaka týmto radám udržíte Vaše bielizeň a plavky z Astratex.sk dlho ako nové!

Ak máte akékoľvek prípadné otázky, môžete využiť náš e-mail info@astratex.sk alebo modrú zákaznícku linku 0850 232 850. Prevádzková doba linky je každý pracovný deň 8:00-17:00.