PORADŇA

Všetko, čo potrebujete
vedieť o spodnej bielizni

Druhy podprseniek

Dátum:5.1.2018

1. Nevystužená

Nevystužené podprsenky sú také, ktorých košíčky sú mäkké a ľahko sa prispôsobujú tvaru pŕs. Bývajú spravidla ušité z jednej vrstvy čipky, bavlny alebo mikrovlákna. Košíčky nevystuženej podprsenky môžu byť bez kostíc alebo s kosticami.

a) Bez kostíc: podprsenka bez kostíc môže mať mnoho strihov a tvarov, vždy však ide o podprsenku, do ktorej košíčkov nie sú všité kostice. Sú vhodné najmä pre mladé dievčatá, tehotné a dojčiace matky, pre ženy po operácii pŕs alebo na domáce nosenie. Veľmi obľúbené sú u staršej generácie dám, ktoré preferujú pohodlie. Dajú sa využiť aj ako podprsenky na spanie.

b) S kosticami: strihy s kosticami poskytujú vysokú oporu prsiam a zároveň zachovávajú ich prirodzený tvar. Vhodné sú najmä pre väčšie poprsie, ktoré perfektne vytvarujú a dobre tak sedia.

 

2. Polovystužená

Spodná časť košíčka podprsenky je vystužená a ľahko tvarovaná, zatiaľ čo vrchný diel podprsenky výstuž neobsahuje, je mäkký a poddajný. Horná nevystužená časť košíčka býva väčšinou ušitá z čipky či tylu.

Polovystužený strih podprsenky je vhodný pre každú veľkosť poprsia – vďaka spodnej výstuži drží podprsenka pekný tvar poprsia a v hornej časti nepridáva na objeme pŕs. Stručnejšie povedané, spodná časť prsia podopiera, vrchná mäkká časť sa prispôsobí plnosti a tvaru prsníkov.

 

3. Vystužená

Celé košíčky sú vystužené (spravidla ušité z viacerých vrstiev mäkkého materiálu), sú preto pevnejšie a ich strih určuje výsledný tvar poprsia. Najčastejšie je použitý tzv. T-strih (košíček je zošitý z troch dielov, šev má tvar písmena T), ktorý zaručuje guľatý tvar košíčku. Alebo sú košíčky tiež hladké z jedného kusu penového materiálu. Môžete sa stretnúť aj s tzv. moldovanými košíčkami, čiže pevne vystuženými.

Vystužené podprsenky nemajú žiadne vypchávky, ktoré by prsia zväčšovali. Ich úlohou je plné zakrytie pŕs a dodanie im správnej podpory. Vystužené košíčky sú vhodné pre menšie i pre väčšie poprsie. Vytvárajú tak jeho veľmi pekný a pevný vzhľad.

 

 

 

4. Push-Up

Podprsenka Push-Up pozdvihuje prsia a vytvára plný dekolt. Ide o vystuženú podprsenku s kosticou alebo bez nej, ktorá má v spodnej časti vypchávky, vďaka ktorým sú prsia zdvihnuté a robia dojem plnšieho dekoltu. Tieto vypchávky môžu byť vyberateľné, všité či vlisované priamo do košíčka. Veľkosť vypchávok sa rôzni, podprsenka tak môže opticky zväčšovať prsia napríklad až o dve veľkosti (double Push-Up). Táto konkrétna bielizeň sa líši aj typom vypchávok, ktoré sú penové, silikónové alebo gélové.

Podprsenka s Push-Up efektom je vhodná pre malú aj strednú veľkosť poprsia.

5. Bardotka

Bardotka (niekedy tiež nazývaná balkonett) je podprsenka so špeciálnym strihom košíčkov – bývajú nižšie strihané a vo vrchnej časti rovné. Stredová časť medzi prsiami je vyššie. Bardotka má väčšinou aj bočné kostice, čo zaručuje pevné držanie pŕs aj po odopnutí ramienok. Mávajú na vnútornej strane obvodu silikónový pásik, ktorý zabraňuje skĺznutiu podprsenky.

Tento strih podprsenky podopiera poprsie zospodu smerom nahor (často má aj vypchávky), zvýrazňuje predovšetkým jeho hornú líniu a vytvára tak krásne plný dekolt.

Tip: ako rozpoznať bardotku od bežnej podprsenky? Vrchná časť košíčka by u bardotky mala takmer plynulo prechádzať do obvodu podprsenky.

 

6. Half Bardot

Tento strih podprsenky v sebe spája výhody bežnej vystuženej podprsenky a bardotky. Half Bardot podprsenka je v podstate vystužená podprsenka s otvoreným strihom košíčkov. Tie sú ušité z dvoch alebo troch dielov, ktoré sú zošité iba zvislými švami (na rozdiel od väčšiny vystužených podprseniek, ktoré majú tzv. T-strih). Vďaka tomu, môžu byť košíčky znížené a vytvára rovnaký efekt ako klasická bardotka. Hodí sa však aj na bežnejšie nosenie. Dodá perfektnú stabilitu aj väčším veľkostiam poprsia.

Na pohľad je od bardotky odlišná prechodom medzi košíčkom a obvodovou časťou. Košíčky do spomínanej časti voľne neprechádzajú, ale na vonkajšej strane sa dvíhajú smerom k ramienkam.

 

7. Plunge

Podprsenka plunge - (niekedy sa jej tiež hovorí dekoltka alebo decoplunge) sa vyznačuje tým, že má vpredu medzi košíčkami maximálne nízky stred. Preto je vhodná do hlbokých výstrihov.

a) Plunge pre menšie prsia: často máva vypchávky, ale na rozdiel od Push-Upky, ktorá prsia nadvihuje, vypchávky podprsenky plunge prsia zľahka tlačia k sebe, a tým vytvárajú krásne plný dekolt až hlboko do výstrihu.

b) Plunge pre väčšie prsia: nemá Push-Up efekt, napriek tomu má rovnaký vplyv na poprsie ako plunge s vypchávkami. Využije skutočnú veľkosť pŕs, ktoré z boku jemne stlačí, a teda vyplní celú prednú líniu poprsia.

 

Ponuka podprseniek ►