PORADŇA

Všetko, čo potrebujete
vedieť o spodnej bielizni

Ako vyzerá správne padnúca podprsenka?

Dátum:5.1.2018

Ako pri podprsenke, ktorú už máte doma, zistíte, že skutočne sedí tak, ako má? Spísali sme pre Vás niekoľko jednoduchých brafittingových tipov, ako ľahko spoznáte správne padnúcu podprsenku. A čo je vlastne brafitting? Jednoducho povedané: ide o vedu, ktorá sa zaoberá vhodnou a dobre sediacou veľkosťou podprsenky.

Obvod

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, správne zvolený obvod podprsenky hrá veľmi dôležitú rolu. Práve obvod by mal niesť väčšinu váhy pŕs (celých 80%), nie ramienka, ako si často ľudia mylne myslia. Ak je obvod veľký, nemôže túto svoju funkciu plniť správne a váha pŕs spočíva práve na ramienkach – to potom môže spôsobovať bolesti krčnej chrbtice, otlaky od ramienok a v neposlednom rade – prsia v takejto podprsenke nemajú ten správny tvar.

Ako má vyzerať správna veľkosť obvodu? Dobre zvolený obvod by mal k telu priliehať, ale zároveň by mal byť dostatočne voľný, aby ste sa voľne nadýchli. Zadná časť by sa nemala dať od tela odtiahnuť na vzdialenosť väčšiu ako tri prsty. Zadný diel obvodu má byť v pravom uhle k pažiam a zapínanie v rovnakej výške ako predná časť podprsenky. V žiadnom prípade sa zadná časť nesmie posúvať hore! To je jasným signálom, že obvod je príliš veľký. V prednej časti podprsenky by sa pod kostice nemal vojsť viac ako jeden prst. Pokiaľ zdvihnete ruky hore, zostane správne zvolená podprsenka stále na rovnakom mieste. V prednej časti sa nesmie vyťahovať cez prsia!

 

Ak si skúšate novú podprsenku, je potrebné správny obvod vyberať pri zapnutí na prvý háčik (najvoľnejší variant). Je totiž nutné počítať s tým, že obvod časom mierne povolí a vytiahne sa. Rovnako tak, ako Vám povolia nové topánky. Ak si kúpite podprsenku, ktorá Vám sedí pri zapnutí na posledný háčik, nebudete ju mať po vytiahnutí materiálu už kam zapínať a obvod bude príliš veľký.

 

 

Ramienka

Nesprávnu podprsenku môžeme ľahko odhaliť aj podľa ramienok. Ako sme už povedali, väčšina váhy pŕs by mala spočívať na obvode podprsenky, nie v ramienkach. Ramienka by mali niesť len 20% váhy poprsia. Nesmie sa teda zarezávať a zároveň by nemala ani padať. Našťastie je u drvivej väčšiny podprseniek dĺžka ramienok regulovateľná, stačí ich teda len skrátiť či predĺžiť podľa potreby.

Signálom, že s podprsenkou nie je všetko v poriadku, môžu byť tiež bolesti krčnej chrbtice a ramien. Tie sú totiž často spôsobené nevhodne zvoleným (veľkým) obvodom podprsenky. Váha opäť spočíva na ramienkach, čo môže vo finále spôsobiť aj nemalé bolesti v ramenách (najmä, ak má žena väčšie poprsie).

Košíčky

Samozrejme aj na košíčkoch môžete na prvý pohľad rozpoznať, či podprsenka sedí tak, ako má. Čo si pri košíčkoch všímať? Jedným zo signálov môže byť tzv. pretekajúci prsník, kedy príliš malý košíček celý prsník nepojme, to potom preteká a vytvára nevzhľadné hrče. Tak by to byť rozhodne nemalo.

Avšak, objaviť sa môže aj opačný problém. Ak je košíček príliš veľký, jeho okraje od pŕs odstávajú – pri pohybe sa podprsenka krčí a rôzne zhŕňa. Pri správne zvolenej veľkosti by mal košíček kopírovať prsník a prirodzene nadväzovať na líniu pŕs – nesmie sa nikde zarezávať, ale ani odstávať.

Ďalej je potrebné tiež myslieť na to, že veľkosti košíčkov sa zmenšujú/zväčšujú úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je tak pri obvode 70 menší ako pri obvode 80. Napríklad podprsenka 65/D má približne rovnako veľký košíček ako 70/C alebo 75/B. Keď si napr. skúšate podprsenku veľkosti 75/B – košíček je Vám akurát a obvod je Vám väčší, je potrebné siahnuť po menšej veľkosti obvodu a zároveň zväčšiť číslo košíčka. Správne by ste tak mali vybrať 70/C.

Nielen veľkosť, ale aj tvar košíčkov hrá úlohu. Aj pri správne zvolenej veľkosti sa môže stať, že košíček správne nesedí. Potom je potrebné poobzerať sa po inom strihu podprsenky. Ponuka je široká a určite si nájdete ten správny strih, ktorý Vám bude pasovať.

Kostice

Kostice majú za úlohu podopierať poprsie. Aby túto funkciu plnili správne, musia kostice prsia tesne obopínať. Správnu veľkosť košíka spoznáte aj podľa kostíc – koniec kostice by mal smerovať do stredu podpazušia.

Je tiež potrebné dať pozor na to, aby obvod v prednej časti podprsenky (miesto, kde sa kostice spájajú) tesne priliehal k telu. Táto časť podprsenky by nemala odstávať, ale nemala by ani príliš tlačiť.

Zistili ste práve, že Vaša podprsenka nemá správnu veľkosť? Využite našu unikátnu brafittingovú aplikáciu Size&Style Asistent! Tá Vám nielen vypočíta správnu veľkosť podprsenky, ale poradí aj vhodné strihy! Celých 94% žien vďaka nej nosí správnu podprsenku!

 

 

 

V našej širokej ponuke nájdete padnúce podprsenky všetkých strihov aj veľkostí. Osobne ich pre Vás všetkých testujeme!